Answer:
This means that the first interval, with 9000 viewers, is 3 times as narrower as the second interval, with 1000 viewers.
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The width of the interval is:

In this sample:
Two 90% intervals, with different lenghts. So both have the same values for z an 
Interval A:
9000 viewers.
So the width is

Interval B:
100 viewers
So the width is

Relationship between the widths:

This means that the first interval, with 9000 viewers, is 3 times as narrower as the second interval, with 1000 viewers.
You would multiply by 1.7
100 tickets were sold.
The total amount of the tickets sold is = 5 * 100 = $500.
First prize given = $100
Second prize worth = $20 * 5 = $100
Total worth of prize + $100 + $100 = $200.
Net amount of tickets sold = $500 - $200 = $300
Expected price of each ticket sold = $300/100 = 3.
Therefore, the real price of each ticket sold is $3.
200cm which has been rounded up to to the nearest cm meaning it could be 199.5cm. Then times it by 32.
199.5 x 32 = 6384cm
The zeros are 3 and -5. Hope this helps!