Answer:
Step-by-step explanation:
Go on super teacher worksheets to get the answer key
Answer:
The height of the plank after the π/3 rotation motion is 8.464 ft
Step-by-step explanation:
The radius of the wheel = 4 ft
The elevation of the bottom of the wheel from the bottom = 1 foot
The angle to which the wheel is rolled = π/3 radians
The height of a rotating wheel is given by the following relation
f(t) = A·sin(B·t + C) + D
Where;
D = Mid line = 4 + 1 = 5 feet
B·t = π/3
C = 0
A = The amplitude = 4
Which gives;
f(t) = 4×sin(π/3) + 5 = 8.464 ft
The height of the plank after the π/3 rotation motion = 8.464 ft.
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:





Option A is the answer.
Answer:
.00001
Step-by-step explanation:
1 x 10^-5
Because it is negative, you have to move the decimal to the left.
39.99 + 0.13m < = 44
0.13m < = 44 - 39.99
0.13m < = 4.01
m < = 4.01 / 0.13
m < = 30.84......so the most that he can send or receive is 30