Answer:
Step-by-step explanation:
I dont know either help
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
let's see
u + xy
Plug in numbers that you know:
20 + 9 * 8
20 + 72
92