To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
Answer:
3S - F
Step-by-step explanation:
Let Flour be represented with F
Sugar be represented with S
3S = F
3S - F = 0
Attached
Step-by-step explanation:
From the question x is the number of stools and y is the number of recliners
Given that the coffee shop can hold no more than 50, then the inequality for number of seats will be;
x+y≤ 50
Also, the owner wants at least 20 of the seats to be stools, this can be written as;
x≥20
Using a graph tool to visualize the inequalities, you get the attached graph;
Learn More
Inequalities graph : brainly.com/question/11234618
Keyword : graph, inequalities
#LearnwithBrainly
Answer:
11.70% probability someone will spend no more than 30 minutes reading online national news reports.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What is the probability someone will spend no more than 30 minutes reading online national news reports?
This is at most 30 minutes, so 30 or less minutes. This is the pvalue of Z when X = 30.
So



has a pvalue of 0.1170.
So there is a 11.70% probability someone will spend no more than 30 minutes reading online national news reports.
Volume of a Right circular cylinder=πr²h
Using "Cavaliers principle" or Just pire logic... it can be understood that...
if we were to cut of the base and top of the cylinder such that it will make up to be a right circular cylinder and join the other two pieces on top; We would obtain a Right circular cylinder With The same radius and height as the Given cylinder.
So;
Given. Base area B=81πcm²
also Base area =πr²
=>πr²=81π cm²
=>r=√81=9cm
Also Given;
Height h=3r
=>Height,h=3×9=27cm
So;Volume of cylinder V=πr²h ;(r²=81,h=27)
=>V=(81×27×22)/7
=>V=6867.18cm³ (approx.)
So,Required Volume =6867.18cm³(approx.)
Hope it helps...
Regards,
Leukonov/Olegion.