Use the fact that
to solve it.

Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711
The statement “If the movement of a mass on a spring may be
modeled with simple harmonic motion, then its frequency decreases with time”
is false.
<span>In mechanics and physics, simple </span><span>harmonic motion </span>is a type of
periodic motion<span> or oscillation </span><span>motion </span>where the restoring force is directly proportional to
the displacement and acts in the direction opposite to that of displacement .
Hello :
<span>an equation of the circle Center at the
w(a,b) and ridus : r is :
(x-a)² +(y-b)² = r²
In this exercice : (x-3)²+y²=7² ....a =3 and b=0 ( the center is :w(3,0)) ... r=7
The distance between each point in each case is calculated and compared with the length of the radius
1 ) </span>A (-1, 1) : Aw² = (-1-3)²+1² =17..... Aw < r : <span>interior the circle
</span> 2 ) B(10, 0) :Bw² =(10-3)²+0² =49 ......r = Bw :<span>circumference of the circle
</span> 3 ) C(4, -8) :Cw² = (4-3)²+(-8)² =65..... Cw > r : exterior the circle
Answer:
(13/10)H
got it on khan academy brainliest pls thx uwu
Remember that 30% in fraction form is 33/100
The amount of health points (H) restored would depend on the amount of the current H so it means it would add 30% of the current which we can write as:
(30/100)H
And since it would add that to the current total we can right the current total as:
(100/100)H
So our equation would be
=(30/100)H + (100/100)H
=(130/100)H
=(13/10)H