Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
<span>Use the distance formula to find the length of each side and then add the lengths.
Use the slope formula to find the slope of each of side, and then determine if the opposite sides are parallel.
Use the slope formula to find the slope of each of side, and then determine if the consecutive sides are perpendicular.
Use the distance formula to find the length of the sides, and then multiply two of the side lengths.</span>
A
B is incorrect, because some of the campers may have never gone camping before, so they would be unable to say which is their favorite camping spot
C is incorrect because all of those campers have never gone camping before, so they would be unable to say which is their favorite camping spot
D is incorrect because she is asking the campers not the counselors
Answer:
a) 1 tsp.
b) 1.5 tsp.
c) 2 tsp.
Step-by-step explanation:
Complete Correct Question
Animals: The label on a bottle of pet vitamins lists dosage guidelines. What dosage would you give to each of these animals? (a) a 18 kg adult dog (b) a 6 kg cat (c) 18 kg pregnant dog
- The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
- The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
- The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
Solution
a) 18 kg adult dog
The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
9 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg adult dog = (18/9) × (1/2) = 1 teaspoon.
b) 6 kg cat
The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
1 kg cat = (1/4) tsp
6 kg cat = (6/1) × (1/4) = (6/4) = 1.5 teaspoons.
c) 18 kg pregnant dog
The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
4.5 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg pregnant dog = (18/4.5) × (1/2) = 2 teaspoons.
Hope this Helps!!!