Answer:
The total cost of 5 pillows and 7 sheets is $205.345
Step-by-step explanation:
Let x be the price of pillow case
We are given that the price of the pillows is 3 times as much as the price of a pillow case
Price of pillow = 3x
Price of 2 pillows = 2(3x)=6x
Price of 3 pillow case = 3x
At a store, 2 pillows and 3 pillow cases together cost $73.08.
So, 6x+3x=73.08
9x=73.08

x=8.12
So, Price of 1 pillow case = 8.12
Price of 1 pillow = 3x=3(8.12)=24.36
Price of 3 pillow =3(24.36)=73.08
Let y be the cost of 1 sheet
The total cost of 3 pillows and 4 sheets is $120.82
So, 73.08+4y=120.82

y=11.935
Price of 1 sheet = 11.935
Price of 7 sheets = 7(11.935)=83.545
Price of 5 pillows =5(24.36)=121.8
So,the total cost of 5 pillows and 7 sheets=83.545+121.8=205.345
Hence the total cost of 5 pillows and 7 sheets is $205.345
Answer: A,C,E
Step-by-step explanation:
I took the test and got it right
Working Principle: Stratified Random Sampling
nx = (Nx/N)*n
where:
nx = sample size for stratum x
Nx = population size for stratum x
N = total population size
n = total sample size
Given:
Nx = 100
N = 1000
n = 0.5*(1000) = 500
Required: Probability of Man to be selected
Solution:
nx = (Nx/N)*n
nx = (100/1000)*500 = 50 men
ny = (Nx/N)*n
ny = (100/1000)*500 = 50 women
Probability of Man to be selected = nx/(nx + ny)*100 = 50/(50+50)*100 = 50%
<em>ANSWER: 50%</em>
Assuming that am supposed to calculate the the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
mean absolute deviation is calculated by first calculating the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
Then, find the absolute value (the difference between each value in the data and the mean) (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
Absolute values= 3,2,1,0,1,2,3
Then we find the mean of the values,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
Therefore, the mean is 4, and the Mean absolute deviation is 1.7143
Answer:
The average price of a gallon of orange increased by $0.03 each month.
Step-by-step explanation:
It is 11 months between October 2013 and September 2014 so the price after 11 months =
f(11) = 6.12 + 0.03(11)
= 6.12 + 0.33
= $6.45.
This is an increase of 0.33 / 11 = 0.03 / month.