Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Mathematically, we shall be using the z-score here
Z-score = (x-mean)/SD
From the question, mean = 80 and SD = 4
So we want to get the option in the question that has a z-score of 1 or below
Let’s look at 75
80-75 = 5 ( this is clearly above 1 standard deviation of 4)
For 77;
80 -77 = 3
This is less than the standard deviation of 4, meaning it is within 1 standard deviation of the mean
Let x = the length of the rectangle
Let w= the width
Two sections are required, hence 2w of fence required
2x+3w=500
this can be written as:
3w=1500-2x
w=(1500-2x)/3
Area=x*w
replacing w with our expression:
A=x(1500-2x)/3
A=(500x-2x^2)/3
This is a quadratic equation, if we find the axis of symmetry we will know what value of x gives maximum area:
Axis of symmetry: x=-b/2a
From our equation we get:
a=-2/3; b=1500/3
thus
x=(1500/3)/(-(-2/3))
x=750
thus the maximum area will be given by length of 750
Answer:
The piece-wise function is;

Step-by-step explanation:
The flat rate for renting the car = $35 per day
The amount charged as insurance fee per day for renting the car for 3 days or less = $10
The insurance fee charged per day when the car is rented for more than 3 days = $5
Let the number of days = x
Therefore, we have;
For x ≤ 3, f(x) = 35 × x + 10 × x = x × (35+10) = 45·x
For x > 3, f(x) = 35 × x + 5 × x = x × (35+5) = 40·x
Therefore;
The charge rate for renting the car for less than or equal to 3 days = 45·x
The charge rate for renting the car for more than 3 days = 40·x
The piece-wise function can be presented as follows;
