Answer: Decline.
Explanation:
If a million job seekers out of 5 million job seekers, get discouraged and stop job hunting, the unemployment rate would be recorded to have dropped, because it would mean that there are fewer individuals that are seeking for employment( in this case 4million).
Answer:
$1.62billion ; $1.82billion
Explanation:
According to amended S-1 filed November 4, 2013, the estimated amounts of net proceeds to be received by the company after the offering, excluding and including the over-allotment option is $1.62billion or approximately $1.86billion if the underwriters fully exercise their option to purchase additional stock. The standard initial public offering price is assumed to be $24 per share.
goes on to explain that the main reason for this offering is to optimize their financial flexibility and capitalization, as well as to make their common stock available to the public. Net proceeds from the offering would also be fully utilized in facilitating their working expenses as well as funding business and taxation expenses.
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.
Answer:
a debt of $ 27,000 is left in the cash account = -27,000
Explanation:
because when you add all the nos the debts become <em>negative numbers </em>
and when we add them we get a debt of 27,000 which is equal to -27,000