answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
1 year ago
5

in 2000, Jonesville had a population of 15,000. in 2001, the population was 16250 and in 2002, the population was 17,500. if the

population grew at the same constant rate each year, which model describes the population growth for n years after 2000?
Mathematics
2 answers:
lesya [120]1 year ago
8 0
Population (p) = 1,250n + 15,000
tester [92]1 year ago
4 0

In year 2000, the population was 15,000.

In year 2001, the population was 16,250.

In year 2002, the population was 17,500.

The population growth from year 2000 to year 2001 was (16,250-15,000) = 1,250.

The population growth from year 2001 to year 2002 was (17,500-16,250) = 1,250.

So the slope of the line would be m = 1250.

And y-intercept would be the initial population i.e. b = 15,000.

So the equation of line is y = 1250x + 15000.

Hence, n years after 2000, the population would be P = 1250n + 15000.

You might be interested in
What percent of 20 is 30
Temka [501]
   30 x ( 20 / 100 )
= 30 x ( 1 / 5 )
= 30 / 5
= 6

Thank you very much.
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Adam is going to make concrete
hodyreva [135]

Answer:

90 kg of stone

Step-by-step explanation:

Adam has 8 x 25 = 200

19 x 22.5 = 427.5

20 x 50 = 1000

He has enough cement and sand

He needs 1090 - 1000 = 90 kg of stone

He needs 2 bags of stone

5 0
1 year ago
A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour how much does
Ksivusya [100]
A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour. Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. => 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per => 0.1 kilowatt per hour * 0.20 = 0.02 dollars in an hour.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Emilce pide 5 platos por semana para almorzar en la oficina. El menú ofrece 5 opciones diferentes. De cuantas maneras puede real
MrRissso [65]

Answer:

120 different ways

Step-by-step explanation:

For the first lunch, Emilce has 5 options to choose,

In the second lunch, now she has only 4 options, as one was already chosen.

Then, in the third lunch, she has 3 options.

In the fourth lunch, she has 2 options.

In the last lunch, she has just 1 option.

So, the number of different ways she can order her lunches in the week is:

5 * 4 * 3 * 2 * 1 = 120

She can order in 120 different ways.

5 0
2 years ago
Measure and record all eight angles formed between the transversal EF and the parallel lines AB and CD. Place the label of each
almond37 [142]

Answer:

EHC=131.19

EHD=48.81

CHG=48.81

DHG=131.19

HGA=131.19

HGB=48.81

AGF=48.81

BGF=131.19

Step-by-step explanation:

This is exactly from Plato

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the circumference of a circle with a diameter of 45 centimeters?
    12·2 answers
  • Which equation can pair with x + 2y = 5 to create an inconsistent system?
    14·2 answers
  • Of the 1,000 students in a local college, 420 own brand X mobile phones and 580 own brand Y mobile phones. Of these students, 80
    14·1 answer
  • Let r= 12 be the reserve rate. Which of the following is the money multiplier?
    12·1 answer
  • The height of an object t seconds after it is dropped from a height of 300 meters is s(t) = −4.9t2 + 300. (a) Find the average v
    6·1 answer
  • If 10a+10b=35, what is the average (arithmetic mean) of a and b?
    12·1 answer
  • The wholesale price for a pair of shoes is $5.50. A certain department store marks up the wholesale price by 60%. Find the price
    11·2 answers
  • A large ice chest holds 62 liters of water. A smaller chest holds 4/5 as much water
    9·1 answer
  • The scale on a road map indicates that 2 inches = 30 miles. How many inches would represent 120 miles on this road map?
    6·1 answer
  • Katie buy a necklace for $14.50 plus a 6% tax, Sharon buys a bracelet for $12 plus a 6%tax.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!