Energy is released when a solute molecule is solvated.
<u>Answer:</u> The change in internal energy of the gas is 108.835 kJ
<u>Explanation:</u>
To calculate the work done for reversible expansion process, we use the equation:

where,
W = work done
P = pressure = 1.03 atm
= initial volume = 3.00 L
= final volume = 11.0 L
Putting values in above equation, we get:
(Conversion factor: 1 L. atm = 101.325 J)
Calculating the heat from power:

where,
Q = heat required
P = power = 150 W
t = time = 12 min = 720 s (Conversion factor: 1 min = 60 s)
Putting values in above equation:

The equation for first law of thermodynamics follows:

where,
Q = total amount of heat required = 108 kJ
dU = Change in internal energy = ?
W = work done = -0.835 kJ
Putting values in above equation, we get:

Hence, the change in internal energy of the gas is 108.835 kJ
A Daughter Isotope is...
===
The remaining nuclide left over from radioactive decay.
===
Hope this helps! :)
The final temperature of the copper is 59.0. The specific heat capacity of copper is 0.38 j/g -k
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>