Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
Answer:
Step-by-step explanation:
a )
sample mean = sum total of given data / no of data
= 415.35 / 20 = 20.76
To calculate the median we arrange the data in ascending order and take the average of 10 th and 11 th term .
= 20.50 + 20.72 / 2
= 20.61
b ) To calculate the 10% trimmed mean , we neglect the largest 10% and smallest 10 % data and then calculate the mean . Here we neglect the first two smallest and last two greatest
(18.92 + 19.25 ..... + 22.43 + 22.85) / 16
= 20.74
c )
We can easily plot the data on number line from 17 to 24
d )
Maximum value of data set = 23.71 and minimum value is 18.04
mean is 20.76 , median is 20.61 and trimmed mean is 20.74
They are between maximum and minimum values of given data . Hence there is no outliers .
Maria combined all of the factors, which were not all like terms. She should’ve did -4n+9n and 3-4 to get 5n-1