The velocity of the bus is:
velocity (bus) = 36 miles / 40 min
velocity (bus) = 0.9 miles / min
Since the car is 1.5 times faster, so the velocity of the
car is:
velocity (car) = 1.5 * 0.9 miles / min
velocity (car) = 1.35 miles / min
At the meeting point, the sum of the distance is equal to
36 miles. Therefore:
1.35 t + 0.9 t = 36
2.25 t = 36
t = 16 min
So they will meet after 16 minutes.
Answer:
0.6421
Step-by-step explanation:
In this case we have 3 trials and we have 2 options for each one. The driver has or hasn't been under alcohol influence. The probability that the driver has is 0.29 and the probabiility that the driver hasn't is 1 - 0.29 = 0.71
each trial is independent because we are assuming that the population of drivers in between 21 and 25 years old is very big.
The probability that one of them was under alcohol influence can be found by finding the probability that non of them was under alcohol influence because:
1 = p(x = 0) + p(x ≥ 1)
p(x ≥ 1) = 1 - p(0)
The probability that none of them was under alcohol influence is going to be:
0.71×0.71×0.71 = 0.3579
The probability of finding at least one driver that has been under alcohol influence is:
0.6421
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
The volume of a cuboid is the product of its length, height and breadth. It is given by:
Volume = length × breadth × height
Since the volume is given by the expression 12y² + 8y - 20. That is:
Volume = 12y² + 8y - 20 = 4(3y² + 2y - 5) = 4(3y² + 5y - 3y -5) = 4[y(3y + 5) -1(3y + 5)]
Volume = 4(y-1)(3y+5)
Or
Volume = 12y² + 8y - 20 = 2(6y² +4y - 10) = 2(6y² + 10y - 6y -10) = 2[y(6y + 10) -1(6y + 10)]
Volume = 2(y-1)(6y+10)
Therefore the dimensions of the cuboid are either 4, y-1 and 3y+5 or 2, y-1 and 6y+10
Answer:
The number of textbooks of each type were sold is <u>134 math </u>and <u>268 psychology </u>books.
Step-by-step explanation:
Given:
Total number of math and psychology textbooks sold in a week is 402.
Now, let the number of math textbooks sold be
.
And, the number of psychology textbooks be
.
According to question:


Dividing both sides by 3 we get:

So, total number of math textbooks were 134 .
And, total number of psychology textbooks were 
.
Therefore, the number of textbooks of each type were sold is 134 math and 268 psychology books.
Answer:

Step-by-step explanation:
The sinusoidal function has a general form of:

The period is given by:

Y is the y-intercept, thus y = 3.
At the maximum value:

At the minimum value:

Therefore, the equation of the function described is:
