First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
Answer: 6 cm
Step-by-step explanation:
Use equation for area of triangle
A=a*h/2
a*h=2A
a=2A/h
where a represents base of triangle
h represents height of triangle.
h=12.8 cm
A=38.4 cm²
a=2A/h=2*38.4 cm²/12.8 cm=76.8cm²/12.8cm= 6 cm
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256