Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
Answer:An ion with 5 protons, 6 neutrons and a charge of 3+ has an atomic number of 5
Explanation:
The net ionic equation of borax hydrolysis would be:
<span>Na2B4O7 + 7H2O-----------------> 2 NaOH + 4 H3BO3
</span>
Wherein 2 moles of sodium hydroxide and 4 moles of boric acid are produced by the hydrolysis.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
Flame colors are produced from the movement of the electrons in the metal ions present in the compounds. When you heat it, the electrons gain energy and can jump into any of the empty orbitals at higher levels Each of these jumps involves a specific amount of energy being released as light energy, and each corresponds to a particular color. As a result of all these jumps, a spectrum of colored lines will be produced. The color you see will be a combination of all these individual colors.