Answer:
y=-6/5+9
Step-by-step explanation:
your going ro put it in y=mx+b format
so it would be ur equation 12x+10y=90
subtract 12x from both sides and get 10y=-12x+90
u have to get 10 by itself so you divide 10 to everything and get y=-12/10x+90/10
you have to simplify so get y=-6/5+9
Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
75.6%
78 - 19 = 59
59 / 78 = .75641
.75641 x 100 = 75.641
Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340
I am going off the assumption that by "She used a cup of sugar" you mean that she used 1 cup of sugar. Since the model shows that her first step starts with 1.5, that means that she loses 1 cup, and moves 1 unit to the left. She is left with 0.5 cups of sugar.
B. She only moves 1 unit to the left.