Answer:
Option D,four is correct
Step-by-step explanation:
The tax withholding from the gross income of $951 is the gross income itself minus the income after tax withholding i.e $189 ($951-$762)
The percentage of the withholding =189/951=20% approximately
Going by the multiple choices provided,option with 4,189 dollars seems to the correct option as that is the exact of the tax withholding on Robert's gross income and his earnings fall in between $950 and $960
Complete Question
The complete qustion is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is B
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is 
The mean is 
The standard deviation is 
Generally the standard error of this measurement is mathematically represented as
substituting values
ppb
Now the probability that the mean lead level from the sample of 49 measurements T is less than 15 ppb represented as P(X < 15 )
Next is to find the z value


Now checking the z-table for the z-score of -1 we have

Answer:
The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
Step-by-step explanation:
Let x is the number of defective sets purchased by the hotel.
Total number of television sets = 7
Total number of defective television sets = 2
Since there are 2 defective television sets and hotel purchase 3 sets, So, X=0,1,2.
If X=0,

If X=1,

If X=2,

The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
The probability histogram is shown below.
Answer:
The correct option is 4.
Step-by-step explanation:
If a figure it dilated by scale factor k, then the image and preimage are similar figures and their corresponding sides are proportional.
In triangle I, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 1 units.
In triangle II, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 2 units.

The corresponding sides are not proportional. It means both triangles are not similar. So, there is no dilation transforming triangle I into triangle II.
Therefore the correct option is 4.