Answer:
$1,050*125x=P(x). I just need more characters.
Answer:19.74 gallons of the gas in the tank is wasted.
Step-by-step explanation:
Since the efficiency of the gas engine is 6%, wastage is #= 100 - 6 = 94%.
Therefore wastage = 94% x 21=94 x21/100=19.74 gallons
The WRONG Answer is 3 percent
Step-by-step explanation:
I’m from FLVS
13 + 6 + 3 + 7 + 11 = 40
;
40 ÷ 5 = 8
;
13 - 8 = 5
6 - 8 = |-2| = 2
3 - 8 = |-5| = 5
7 - 8 = |-1| = 1
11 - 8 = 3
;
5, 2, 5, 1, 3
5 + 2 + 5 + 1 + 3 = 16
16 ÷ 5 = 3.2
;
Mean Absolute Deviation is 3.2.
Hope this helped☺☺