Answer: Dao will pay $ 15,219.2
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to multiply the price of the automobile by the percentage discount in decimal form (divided 100)
18,560 (18/100) = 18,560 (0.18) = $ 3,340.8 (discount amount)
Finally, we have to subtract the discount amount to the automobile's price:
18,560- 3,340.8 =$ 15,219.2
Dao will pay $ 15,219.2.
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer:
The correct option is a) True
Step-by-step explanation:
Consider the provided statement.
A 90% confidence interval for a population parameter means that if a large number of confidence intervals were constructed from repeated samples, then on average, 90% of these intervals would contain the true parameter
First understand what is 90% confidence interval.
The level of confidence describes the uncertainty associated with a method of sampling.
A confidence level of 90 percent means that we would expect the population parameter to be included in 90 percent of the interval estimates.
From the above definition of confidence level we can concluded that the provided statement is true.
Hence, The correct option is a) True
Answer:
$570 or Five hundred and seventy dollars
Step-by-step explanation:
10% of $800 is $80
$800 - $80 = $720
$720 - $150 = $570
Answer:
A. 60a + 50 = 170
B. (75 - 10)a + 35 = 210
C. Part B had to pay a rental fee of $10 per appointment
Hope this helps:)
Brainly Plz
Each angle has a sin, cos, and tan associated with it.
in a right angled triangle there are two other angles which each have ratios.