Answer:
f(1.5) = _95_
The value indicates that after_1.5 hours_
hours of driving, Aubrey and Charlie will be_95_
miles from home.
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 0.00019923%
b) 47.28%
Step-by-step explanation:
a) To find the probability of all sockets in the sample being defective, we can do the following:
The first socket will be in a group where 5 of the 38 sockets are defective, so the probability is 5/38
The second socket will be in a group where 4 of the 37 sockets are defective, as the first one picked is already defective, so the probability is 4/37
Expanding this, we have that the probability of having all 5 sockets defective is: (5/38)*(4/37)*(3/36)*(2/35)*(1/34) = 0.0000019923 = 0.00019923%
b) Following the same logic of (a), the first socket have a chance of 33/38 of not being defective, as we will pick it from a group where 33 of the 38 sockets are not defective. The second socket will have a chance of 32/37, and so on.
The probability will be (33/38)*(32/37)*(31/36)*(30/35)*(29/34) = 0.4728 = 47.28%
Situation: A restaurant sells 1 725 pounds of spaghetti and 925 pounds of linguini every months.
Problem : Find the number of pounds of pasta does the restaurant sell in 9 months.
=> Pasta is also known as the sphaghetti.
And since the restaurant sells 1 725 pounds every month, simply multiply this number by 9 to get the total amount of pounds in 9 months.
=> 1 725 * 9 = 15 525 pounds in 9 months.
Answer:
r=8
Step-by-step explanation:
Because 16 divided by 2 is 8
Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7