Answer:
the middle
Explanation:
the left one bulb gets power from the outher bulb
the one on right has more bulbs
I would say that the answer to this is the last option: ALL OF THE ABOVE. A lean fuel or air mixture, incorrect spark plug heat range, and a blocked carburetor bowl vent would be among the reasons of an engine to surge and hunt at the top no-load speeds. Hope this answer helps.
Answer:
σ = 1.09 mm
Explanation:
Step 1: Identify the given parameters
rod diameter = 20 mm
stiffness constant (k) = 55 MN/m = 55X10⁶N/m
applied force (f) = 60 KN = 60 X 10³N
young modulus (E) = 200 Gpa = 200 X 10⁹pa
Step 2: calculate length of the rod, L
K = \frac{A*E}{L}K=
L
A∗E
L = \frac{A*E}{K}L=
K
A∗E
A=\frac{\pi d^{2}}{4}A=
4
πd
2
d = 20-mm = 0.02 m
A=\frac{\pi (0.02)^{2}}{4}A=
4
π(0.02)
2
A = 0.0003 m²
L = \frac{A*E}{K}L=
K
A∗E
L = \frac{(0.0003142)*(200X10^9)}{55X10^6}L=
55X10
6
(0.0003142)∗(200X10
9
)
L = 1.14 m
Step 3: calculate the displacement of the rod, σ
\sigma = \frac{F*L}{A*E}σ=
A∗E
F∗L
\sigma = \frac{(60X10^3)*(1.14)}{(0.0003142)*(200X10^9)}σ=
(0.0003142)∗(200X10
9
)
(60X10
3
)∗(1.14)
σ = 0.00109 m
σ = 1.09 mm
Therefore, the displacement at the end of A is 1.09 mm
V ( initial ) = 20 m/s
h = 2.30 m
h = v y * t + g t ² / 2
d = v x * t
1 ) At α = 18°:
v y = 20 * sin 18° = 6.18 m/s
v x = 20 * cos 18° = 19.02 m/ s
2.30 = 6.18 t + 4.9 t²
4.9 t² + 6.18 t - 2.30 = 0
After solving the quadratic equation ( a = 4.9, b = 6.18, c = - 2.3 ):
t 1/2 = (- 6.18 +/- √( 6.18² - 4 * 4.9 * (-2.3)) ) / ( 2 * 4.9 )
t = 0.3 s
d 1 = 19.02 m/s * 0.3 s = 5.706 m
2 ) At α = 8°:
v y = 20* sin 8° = 2.78 m/s
v x = 20* cos 8° = 19.81 m/s
2.3 = 2.78 t + 4.9 t²
4.9 t² + 2.78 t - 2.3 = 0
t = 0.46 s
d 2 = 19.81 * 0.46 = 9.113 m
The distance is:
d 2 - d 1 = 9.113 m - 5.706 m = 3.407 m
GOOD LUCK AND HOPE IT HELPS U
Answer: 0.016 h
Explanation:

It is given that, biker has an average speed = 18 km/h
Total distance traveled = 0.30 km
Therefore, time taken by biker to travel this distance:

Thus, the biker takes 0.016 hours to travel the segment of 0.30 km at an average speed of 18 km/h.