The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>
We have that The ratio U1/U2 of their potential energies due to their interactions with Q is
From the question we are told that
Question 1
Charge q1 is distance r from a positive point charge Q.
Question 2
Charge q2=q1/3 is distance 2r from Q.
Charge q1 is distance s from the negative plate of a parallel-plate capacitor.
Charge q2=q1/3 is distance 2s from the negative plate.
Generally the equation for the potential energy is mathematically given as

Therefore
The Equations of U1 and U2 is
For U1

For U2

Since
U is a function of q and q2=q1/3
Therefore

For Question 2
For U1

Therefore

For more information on this visit
brainly.com/question/23379286?referrer=searchResults
Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.