Yes it is correct for that answer
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
Answer: False. Hope this helps!!
Answer:
Conduct electricity when they are molten, while covalent compounds usually do not conduct electricity when they are molten.