Answer:
idk good luck with that one :)
Step-by-step explanation:
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).
The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.
The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.
The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.
(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
B. every member of the boys' basketball team
because people who play basketball are generally taller which means they have bigger feet (most of the time) which doesn't accurately represent the average of the male student body.
It's 54 degrees.
The internet is a wonderful friend. Type in "Pentagon split into triangles" on google images and you will find a diagram that finds it.
Answer:

Step-by-step explanation:
The computation of the area of kite ABCD is shown below:
Given data
AC = 10 ;
BD = 6
As we can see from the attached figure that the Kite is a quadrilateral as it involves two adjacent sides i.e to be equal
Now the area of quadrilateral when the diagonals are given
So, it is

where,

So, the area of the quadrilateral is
