Answer:
18
Step-by-step explanation:
24/4 = 6 so....
4*6 is 24 and 3*6 is 18
Answer:
3.590.04
Step-by-step explanation:
The formula given for total amount saved when compounding interest =
A = P(1 + r/n)^nt
Where
A = Total amount saved after t years
P = Principal or initial amount saved
r = Interest rate
n = compounding frequency
t = time in years
From the above question
P = 3000
r =6% = 0.06
n =compounded monthly = 12
t = 3 years
Hence,
A = 3000(1 + 0.06/12)^3 × 12
A = 3000(1 + 0.06/12)^36
A = 3,590.04
Therefore, the total amount Imran will have in his account after 3 years = 3,590.04
First we need to calculate annual withdrawal of each investment
The formula of the present value of an annuity ordinary is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Pv present value 28000
PMT annual withdrawal. ?
R interest rate
N time in years
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Now solve for the first investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.058)^(−4))
÷(0.058))=8,043.59
The return of this investment is
8,043.59×4years=32,174.36
Solve for the second investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.07083)^(
−3))÷(0.07083))=10,685.63
The return of this investment is
10,685.63×3years=32,056.89
So from the return of the first investment and the second investment as you can see the first offer is the yield the highest return with the amount of 32,174.36
Answer d
Hope it helps!
Answer:
x^2 -12x+20
Step-by-step explanation:
If the zeros of the functions are at 10 and 2
(x-10) (x-2)
FOIL
x^2 -2x-10x+20
Combine like terms
x^2 -12x+20
In thermodynamics, specific volume is considered to be an
intrinsic property of matter. What we meant by intrinsic property is that, the
value of this property does not change no matter the size of the sample. This
is opposite to weight or volume which changes depending on the size of the
sample.
By mathematical definition, specific volume is the ratio of
the substance’s volume to its mass. Or in other words, this is the reciprocal
of density.
The formula for density is:
density = mass / volume
Since specific volume is reciprocal so:
Specific volume = 1 / density = volume / mass
Calculating:
Specific volume = 100 ft^3 / 5 pounds
Specific volume = 20 ft^3 / pound
Or when asked in units of m^3 / kg, we convert:
Specific volume = (20 ft^3 / pound) (2.2 pound / kg) (1 m^3
/ 35.3147 ft^3)
Specific volume = 1.246 m^3 / kg