A. 9 dozens
b. 3,579 cents
c. 32 pairs
d. $190.45
e. 288 cookies
Answer:
Step-by-step explanation: x - 6
The given equation can be re-written as y = ---------
-3
Arbitrarily choose x = 0. Then:
x - 6 0-6
y = --------- = ----------- = 2, so (0, 2) is a point on the graph which is also the
-3 -3 y-intercept
Arbitrarily choose x = 6. Then y = 0, and (6, 0) is another point on the graph
which happens to be the x-intercept
arbitrarily choose x = 12. Then y = (12 - 6) / (-3) = -2. Then (12, -2) is
another point on the
graph.
Plot (12, -2), (6, 0) and (0, 2). Draw a line through these three points.
Answer:
Days- 9
Hours- 208
Minutes- 12,459
Step-by-step explanation:
For minutes,
747,533 ÷ 60 = 12,458.883 ≈ 12,459 minutes
For hours,
60 minutes to pass an hour so, 60 × 60 = 3600 minutes
747,533 ÷ 3600 = 207.648 ≈ 208 hours
For days,
1 day = 24 hours
1 hour = 3600 beats
24 × 3600 = 86400
747,533 ÷ 86400 = 8.652 ≈ 9 days
Answer:
21
Step-by-step explanation:
<h2>Complete Question: </h2>
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is ___, measured in hours. The output of the function is energy usage, measured in _____. Identify the functional relationship between the variables. ________ is a function of __________. The graph of the function will show energy usage on the ________ axis and time on the _______ axis.
- Input is <u>time</u>.
- Output is measured in <u>kilowatts</u>.
- <u>Energy usage</u> measured in kilowatts is a function of <u>time</u> measured in hours.
The graph representing the function will show:
- energy usage (kilowatts) on the <u>y-axis</u>
- time (hours) on the <u>x-axis.</u>
A light bulb as a function expends energy which is measured in kilowatts and it is dependent on time measured in hours.
This implies that, the amount of energy usage of the light bulb is determined by the number of hours the light bulb is turned on.
Thus, energy usage of the light bulb (kilowatts) is a function of time (hours).
Graphing the function, we would plot<em><u> the input (time) on the x-axis, against (output) energy usage on the y-axis.</u></em>
<em>Therefore</em>,
Input = time (hours) - plotted on the x-axis.
Output = energy usage (kilowatts) - plotted on the y-axis.
Learn more about functions here:
brainly.com/question/18738793