Answer:
B. PhCHO
Explanation:
Every organic group shows a characteristic IR absorption at certain wavelength . With the help of these absorption spectra we can identify the group present on organic molecules .
The wave number of 2710 cm⁻¹ is absorbed by aldehyde bond stretching .
The wave number of 1705 cm⁻¹ is shown by conjugated aldehyde . So the most likely compound among given compounds is PhCHO .
Answer:
Dipole-Dipole attraction
Explanation:
Dipole-dipole attraction is a type of vander waals forces found in the molecules of sulfur dioxide.
Vander waals forces are weak attractions joining non-polar and polar molecules together. They are of two types:
- London dispersion forces which are weak attractions found between non-polar molecules.
- Dipole-Dipole attraction are the forces of attraction which exists between polar molecules. Such molecules have permanent dipoles. This implies that the positive pole of one molecule attracts the negative pole of another. This is what happens between the oxygen and sulfur molecules.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer is: concentration of ammonium ions are 7,14·10⁻¹⁴ M.
Chemical reaction: 2NH₃(l) → NH₄⁺(am) + NH₂⁻(am).
Kam = 5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] · [NH₂⁻] = x; equilibrium concentration of cations and anions.
Kam = [NH₄⁺] · [NH₂⁻].
Kam = x².
x = [NH₄⁺] = √5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] = 7,14·10⁻¹⁴ M.