Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶
.......When they yield the same amount , *Reversible reactions* will reach chemical equilibrium........
Answer:
A. The farther an electron is from the nucleus, the greater its energy.
Explanation:
Answer: The boron atom of
has three hybrid orbitals
Explanation: Hybridization of the molecule can be calculated by:
.....(1)
where,
V = number of valence electrons in the central metal atom
H = number of monovalent atoms
C = cationic charge
A = anionic charge
Here, electronic configuration of B = 
Number of valence electrons = 3
Number of monovalent atoms = 3
Cationic charge = 0
Anionic charge = 0
Putting these values in equation 1, we get

As the Hybridization is 3, which means that boron has 3 hybrid orbitals.
Answer:
2Ag (s) + 2HNO3 (aq) → 2AgNO3 (aq) + H2(g)
Explanation:
Usually, metals displace hydrogen from dilute acids to form the corresponding salt of the metal and hydrogen. This in turn depends on the position of the metal in the electrochemical series. Metals below hydrogen in the electrochemical series cannot spontaneously displace it from dilute acids. Silver is below hydrogen in the electrochemical series, hence it cannot spontaneously displace hydrogen from dilute nitric acid as shown in the answer.