I believe that the strategy you are using when you only read the title, section headings, and captions is called the SQ3R reading method. The abbreviation stands for survey, question, read, recite, and review, and it helps you better understand your assignment.
d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
The answer is: $6,900
Explanation:
To determine how much the insurance company should charge, we must first calculate the amount of money they expect to pay:
- total loss $200,000 x 0.002 = $400
- 50% loss $100,000 x 0.01 = $1,000
- 25% loss $50,000 x 0.1 = $5,000
Total $6,400
If the insurance company expects to pay $6,400 per year, they will have to charge $6,900 ($6,400 + $500) to cover their expenses and earn a $500 profit.
Answer: A) cost-leadership business strategy
Explanation:
Cost leadership business strategy is a
- strategy of getting a competitive advantage by having the lowest cost of operation in the entire industry.
- makes a reasonable profit on each sale because you've reduced costs.
Here, To gain an advantage over other computer chip makers, Sematech focuses on <u>reducing its costs below all of its competitors</u> .
where as product differentiation is a technique use to differentiate a product from similar offerings on the market.
So, Sematech is pursuing a<u> cost-leadership business strategy</u>.
So, correct option is (A).