Answer:
p(x) = 0.85x
t(x) = 1.065x
(t o p)(x) = 0.9x
$2700
Step-by-step explanation:
If the marked price is $x, then the function p(x) that gives the price of the riding lawn mower after 15% discount will be

where x is the marked price.
Now, the function that gives the total cost with sales tax will be given by

where x is the discounted price.
Therefore, the composite function that gives the total cost of the riding lawn mower on sale is given by
(t o p)(x) = 1.065(0.85x) = 0.9x ............ (1)
where x is the marked price.
If the marked price x = $3000, then Mr. Rivera has to pay for the riding lawn mower, from equation (1),
(t o p)(3000) = 0.9 × 3000 = 2700 dollars. (Answer)
Firstly you would times 475 by the percentage, which you can convert to a decimal my multiplying the percentage by 100.
475 * 0.02 = 9.50
Then divide the interest by the amount of interest per year:
38 / 9.5 = 4.
The answer would be 4 years.
Hope this helps.
Hello!
To solve this we have to find what 82% of 50 is
So we do 50 * 0.82 where 0.82 is 82% as a decimal.
This gives us 41
So the answer is D
Hope this helps!
Answer:
You brought 3 lbs of potatoes
Step-by-step explanation:
divide 3.45 by 1.15