answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
1 year ago
15

The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals wh

ile grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals.
1. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb., and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb.
a. What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.
b. If the Scott family wanted to save money, where should they go to buy strawberries? Why?

2. Potatoes are on sale at both Grocery Mart and Baldwin Hills Market. At Grocery Mart, a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85, and at Baldwin Hills Market a 7 lb. bag of potatoes costs $4.20. Which store offers the best deal on potatoes? How do you know? How much better is the deal?
Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]1 year ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation :

1.a. The price of 2 pound strawberries at Grocery Mart = $2.99

The price of strawberries per pound at Grocery Mart = \frac{2.99}{2}

                                                                                 = $1.495 ≈ $1.50/lb

ant the price of 3 pound strawberries at Baldwin Hills = $3.99

The price of strawberries per pound at Baldwin Hills = \frac{3.99}{3}

                                                                                       = $1.33/ lb

The unit price of strawberries at Grocery Mart is $1.50 and at Baldwin Hills is $1.33.

b. If the Scott family wanted to save money, they should go to Baldwin Hills because at Baldwin Hills the price of one pound strawberries is less than Grocery Mart.

2. The price of 5 pound bag of potatoes at Grocery Mart = $2.85

The price of 1 pound potatoes at Grocery Mart = \frac{2.85}{5}

                                                                           = $0.57/lb

The price of 7 pound bag of potatoes at Baldwin Hills = $4.20

The price of 1 pound of potatoes at Baldwin Hills = \frac{4.20}{7}

                                                                           = $0.60/lb

At grocery mart the unit price of potatoes is $0.57 and at Baldwin Hills unit price of potatoes is $0.60.

Therefore, at Grocery Mart is the better deal.

You might be interested in
The distance d (in miles) that you can see to the horizon with your eye level h feet above the water is given by d=3h2−−−√. You
liubo4ka [24]

Answer: He cannot see a ship that is 4.5 miles away.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

d=3\sqrt{h}

Here, h is the eye level above the water

d is the distance away.

If h = 12 feet

We will get :

d=3\sqrt{12}\\\\d=3\times 2\sqrt{3}\\\\d=6\sqrt{3}\\\\d=10.39

Hence, it is 10.39 feet away when eye level is 12 feet above the water.

Therefore , he cannot see a ship that is 4.5 miles away.

7 0
2 years ago
Manuela solved the equation 3−2|0.5x+1.5|=2 for one solution. Her work is shown below. 3−2|0.5x+1.5|=2 −2|0.5x+1.5|=−1 |0.5x+1.5
lions [1.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

We'll just work on solving both so you can see what's involved in solving an absolute value equation. Because an absolute value is a distance, we can have that distance being both to the right on the number line of the number in question or to the left. For example, from 2 on the number line, the numbers that are 5 units away are 7 and -3. Using that logic, we will simplify the equation down so we can set up the 2 basic equations needed to solve for x.

If  3-2|.5x+1.5|=2 then

-2|.5x+1.5|=-1  What you need to remember here is that you cannot distribute into a set of absolute values like you would a set of parenthesis. The -2 needs to be divided away:

|.5x+1.5|=.5

Now we can set up the 2 main equations for this which are

.5x + 1.5 = .5  and .5x + 1.5 = -.5

Knowing that an absolute value will never equal a negative number (because absolute values are distances and distances will NEVER be negative), once we remove the absolute value signs we can in fact state that the expression on the left can be equal to a negative number on the right, like in the second equation above.

Solving the first one:

.5x = -1 so

x = -2

Solving the second one:

.5x = -2 so

x = -4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amy scheduled herself from 8am-1pm sunday through wednesday on wednesday she needed to release her intervals from 11am-1pm at th
OleMash [197]

Answer:

Commitment Adherence Percentage = 81.\overline{81}%

Step-by-step explanation:

The time period Amy scheduled herself, t = 8 a.m. - 1 p.m. from Sunday through Wednesday

The period she released her interval = 11 a. m. - 1 p.m.

Commitment Adherence Percentage = Service Minutes/(Posted Minutes + Released Lockdown Minutes) × 100

Posted minutes = 5 hours/day × 60 minutes ×  4 days = 1200 minutes

Serviced minute = 5 hours/day × 60 minutes ×  3 days + 3 hours × 60 minutes/hour = 1,080 minutes

Released minutes = 2 hours × 60 minutes/hour = 120 minutes

Commitment Adherence Percentage = (1,080/(1,200 + 120)) × 100 = 81.\overline{81}%

5 0
1 year ago
Terry invested money in a biotech stock whose growth is modeled by the function f(x) = 0.01(2)x, where x represents number of da
strojnjashka [21]

Answer:

The average rate of change is 1.275

Step-by-step explanation:

The average rate of change of f(x) from x=a to x=b is given by:

\frac{f(b)-f(a)}{b-a}

The money Terry invested is modeled by the function f(x)=0.01(2)^x where x represents number of days.

The average rate of change from day 2 to day 10 is given by:

\frac{f(10)-f(2)}{10-2}

f(10)=0.01(2)^{10}=10.24

f(2)=0.01(2)^{2}=0.04

The average rate of change becomes:

\frac{10.24-0.04}{8}

=\frac{10.2}{8}=1.275

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
David drove a distance of 187km, correct to 3 significant figures. He used 28 litres of petrol, correct to 2 significant figures
mote1985 [20]
David drove a distance (d) of 187km, to 3 significant figures. He used 28 litres of petrol (p), to 2 significant figures.
The petrol consumption (c) in km per litre is given by the formula: c= d/p
By considering bounds, work out the value of c, to a suitable degree of accuracy. You must show your working and give a reason for your answer. I'm not totally comfortable with sig figs, but I believe that the answer can only be expressed as accurately as least number of sig figs of any data used in the computations.....thus ....the answer should be rounded to 2 sig figs

So

187 / 28 = 6.67 ⇒ 6.7 km / L [rounded to 2 sig figs ].
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression can be used to convert 100 USD to Japanese yen
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP, PRIORITIZED HELP WOULD BE APPRECIATED
    7·2 answers
  • Every 3 days Marco fills up his car with gas. Every 8 days he washes his car. On what day will Marco fill his car with gas and w
    10·2 answers
  • Max has three blue and two red shirts. On each day of the three days,Monday,Tuesday and Wednesday, he selects one shirt at rando
    12·1 answer
  • Camille's Seed Haven claims that 90% of its sunflower seeds will germinate. Suppose the company's claim is true. Seth buys a pac
    10·1 answer
  • According to a Field Poll conducted February 8 – 17, 2005, 79% of California adults (actual results are 400 out of 506 surveyed)
    9·1 answer
  • a previous analysis of paper boxes showed that the standard deviation of their lengths is 15 millimeters. A packers wishes to fi
    11·1 answer
  • A bank representative studies compound interest, so she can better serve customers. She analyses what happens when $2,000 earns
    13·1 answer
  • 8.23 A manufacturing company produces electric insulators. You define the variable of interest as the strength of the insulators
    10·1 answer
  • 11. Health. Sherri is considering joining a health club. To be a member of Roman's Gym, she would
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!