answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
1 year ago
15

The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals wh

ile grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals.
1. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb., and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb.
a. What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.
b. If the Scott family wanted to save money, where should they go to buy strawberries? Why?

2. Potatoes are on sale at both Grocery Mart and Baldwin Hills Market. At Grocery Mart, a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85, and at Baldwin Hills Market a 7 lb. bag of potatoes costs $4.20. Which store offers the best deal on potatoes? How do you know? How much better is the deal?
Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]1 year ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation :

1.a. The price of 2 pound strawberries at Grocery Mart = $2.99

The price of strawberries per pound at Grocery Mart = \frac{2.99}{2}

                                                                                 = $1.495 ≈ $1.50/lb

ant the price of 3 pound strawberries at Baldwin Hills = $3.99

The price of strawberries per pound at Baldwin Hills = \frac{3.99}{3}

                                                                                       = $1.33/ lb

The unit price of strawberries at Grocery Mart is $1.50 and at Baldwin Hills is $1.33.

b. If the Scott family wanted to save money, they should go to Baldwin Hills because at Baldwin Hills the price of one pound strawberries is less than Grocery Mart.

2. The price of 5 pound bag of potatoes at Grocery Mart = $2.85

The price of 1 pound potatoes at Grocery Mart = \frac{2.85}{5}

                                                                           = $0.57/lb

The price of 7 pound bag of potatoes at Baldwin Hills = $4.20

The price of 1 pound of potatoes at Baldwin Hills = \frac{4.20}{7}

                                                                           = $0.60/lb

At grocery mart the unit price of potatoes is $0.57 and at Baldwin Hills unit price of potatoes is $0.60.

Therefore, at Grocery Mart is the better deal.

You might be interested in
In 2011, a train carried 8% more passengers than in 2010. In 2012 , it carried 8% more passengers than in 2011. Find the percent
konstantin123 [22]

Answer:

there was a 16% increase since 2010 to 2012

Step-by-step explanation:

lets say the train had 100 people on it in 2010 and in 2011 it had an 8% increase which then brings you to 8 plus 100 and you get 108.

Now in 2012 there was an increase 8%, so you will add 8 to your previous answer 108 and receive 116. So now there was 16 more passengers in 2012 than in 2010. Transfer the 16 passengers into 16% and you now have your answer.

5 0
2 years ago
At a pond there were 24 ducks swimming. The ratio of ducklings to adult ducks is 5:1. How many ducklings were swimming at the po
grigory [225]
Twenty ducklings were swimming at the pond
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
1+5+5VE+Y5-5U<br> Help me please
professor190 [17]

Answer:

<h3> I Love You </h3>

Step-by-step explanation:

In this riddle we have to do addition and subtraction to give answer .

<u>Solution::-</u>

<u>l+</u><u> </u><u>5+5</u><u> </u><u>VE+</u><u> </u><u>Y5-5U</u>

<u>l(5+5) VE + Y (5-5) U </u>

<u>I LOVE YOU </u>

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
triangle rst is congruent with VST is shown. given Line st is the perpendicular bisector of line RV prove triangle rst is congru
cluponka [151]

Answer:perpendicular bisector theorem

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Dying for help please failing mathh
JulsSmile [24]
You might want to stick to at most five questions at once, makes it easier for the rest of us. :)

17. T has a vertical line of symmetry (along the center line).
18. Z looks the same if you turn it halfway around.
19. The passes total to 150°, which is a little less than 180°, so I estimate it would be in front of Kai.
20. Left is the -x direction. Up is the +y direction. this is (x-6, y+4)
21. Every dilation has a center (where it's dilated from) and a scale factor (how much it's dilated).
22. It must be A, because it's the only one where the number of moves adds up to 16.
23. It can be determined to be B just by tracking where point C would end up through the transformation.
24. A 180° rotation flips the signs on both components to give you (-1, 6).
25. Right is the +x direction. Down is the -y direction. (x+3, y-5)
26. This is a reflection.

Need clarification on anything?
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the sum 112.1+ 1.2
    8·2 answers
  • Charlotte’s weekly paycheck is based on the number of hours worked during the week and on the weekend. If she works 13 hours dur
    15·2 answers
  • The figure shows a kite inside a rectangle. Which expression represents the area of the shaded region?
    8·2 answers
  • (2 thousands 7 tens) times 10
    11·1 answer
  • If a child accidentally swallowed 1.6 fluidounces of FEOSOL Elixir, containing 2/3 gr of ferrous sulfate per 5 mL, how many mill
    12·1 answer
  • An experiment consists of determining the speed of automobiles on a highway by the use of radar equipment. The random variable i
    14·2 answers
  • Bryant collects a set of 20 values that represent the lengths of worms he found in the garden. The variance of the set of values
    15·2 answers
  • The lines below are perpendicular. If the slope of the green line is ą, what is
    10·1 answer
  • A environmental initiative has the goal of saving at least 25 2525 million hectares of rainforest through both planting trees an
    14·1 answer
  • In the adjoining figure , AB = 6 , BC = 8 , <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cangle" id="TexFormula1" title=" \angle" alt=
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!