For this question, you need to know that the average velocity of a 100m Olympic athlete is 10 m/s before you start solving the equation. The equation is K (energy in Jules) = 1/2 mv^2 (where m is the mass in kg and v the speed in meters per second).
The correct answer is
4000J. To see how I got it, take a look at the attachment.
Answer:

Step-by-step explanation:
The given system is:


Since I prefer to use smaller numbers I'm going to divide both sides of the first equation by 3 and both sides of the equation equation by 6.
This gives me the system:


We could solve the first equation for
and replace the second
with that.
Let's do that.

Subtract
on both sides:

So we are replacing the second
in the second equation with
which gives us:





Now recall the first equation we arranged so that
was the subject. I'm referring to
.
We can now find
given that
using the equation
.
Let's do that.
with
:



So the solution is (8,-1).
We can check this point by plugging it into both equations.
If both equations render true for that point, then we have verify the solution.
Let's try it.
with
:


is a true equation so the "solution" looks promising still.
with
:


is also true so the solution has been verified since both equations render true for that point.
Answer:
a) 22.94 psi
b) 
Step-by-step explanation:
a)The pressure at which will trigger a warning is
31 - 31*0.26 = 22.94 psi
b) The probability that that the TPMS will trigger warning at 22.94 psi, given that tire pressure has a normal distribution with average of 31 psi and standard deviation of 2 psi

where x = 22.94, 


<u>Given</u>:
Given that the regular decagon has sides that are 8 cm long.
We need to determine the area of the regular decagon.
<u>Area of the regular decagon:</u>
The area of the regular decagon can be determined using the formula,

where s is the length of the side and n is the number of sides.
Substituting s = 8 and n = 10, we get;

Simplifying, we get;




Rounding off to the nearest whole number, we get;

Thus, the area of the regular decagon is 642 cm²
Hence, Option B is the correct answer.
You have to make a system of equations: lets make a equal the amount marry makes per student and b be her base amount.
90=15a+b (you have to subtract the top equation by the bottom equation)
62=8a+b (90-62=28, 15a-8a=7a, and b-b=0)
Since b canceled out, you are left with 7a=28 which means a=4. you can than plug a into the equation 62=8a+b to find that b=30.
since Lisa makes half of the base amount marry, her base amount is 15. However, she also make twice the amount per kid so she makes 8 per kid.
using the found values found you can make the equations (m=the amount Marry makes, l=the amount Lisa makes, and c is the number of children)
m=4c+30
l=8c+15
set c=20 and you should get m=110 and l=175. Based off of that information, we can say that Lisa makes more money instructing a class of 20 students.
I hope this helps.