We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
D. Teach the public energy conservation
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²