Answer:
37 1/2
Step-by-step explanation:
n - 2y = 3y- n/m,
find the value of n when y = 5 and m = -3
--------
n-2*5=3*5-n/-3
n-10=15+n/3
n-n/3=15+10
2n/3=25
2n=3*25
n=75/2
n=37 1/2 or 37.5
Answer:
Step-by-step explanation
let's use g for golf and b for batting cages
So let's start with Sylvester
he plays 5 rounds of mini golf so 5g
and he takes 4 turns in the batting cages so 4b
and he pays 60 dollars for this
SO his equation is 5g+4b=60
Now onto Lin
3g for 3 rounds of golf
6b for 6 turns in the batting cages
He pays 45 dollars
SO his equation is 3g+6b=45
Both equations:
5g+4b=60
3g+6b=45
Now you need to cancel out one variable so you can multiply the first equation by 3 and the second one by -5
15g+12b=120
-15g-30b=-225
Now the g will cancel out when you add both equations
-18b=-105
b=105/18 which is about 5.83 dollars
Now plug in 105/18 into any of the original equations and solve for g
Johnny borrows a lemonade stand from Tom for M days at the price of $3 a day. How much would he make in total, if he made $75 a day?
Answer:
A, (1, 3+1/2)
Step-by-step explanation:
Midpoint formula for reference: m= {(x1 + x2)/2, (y1 + y2)/2}
Plugging in the points we get: m= {(8 - 6)/2, (5 + 2)/2}
Now we simplify using PEMDAS. First step is parentheses.
m= {2/2, 7/2}
Simplifying again (and making 7/2 a mixed number), it becomes
m= {1, 3+1/2}
Hope this helps!
Answer:

Step-by-step explanation:
For the random variable
we define the possible values for this variable on this case
. We know that we have 2 defective transistors so then we have 5C2 (where C means combinatory) ways to select or permute the transistors in order to detect the first defective:

We want the first detective transistor on the ath place, so then the first a-1 places are non defective transistors, so then we can define the probability for the random variable
like this:

For the distribution of
we need to take in count that we are finding a conditional distribution.
given
, for this case we see that
, so then exist
ways to reorder the remaining transistors. And if we want b additional steps to obtain a second defective transistor we have the following probability defined:

And if we want to find the joint probability we just need to do this:

And if we multiply the probabilities founded we got:
