Answer:
The spinner has 6 equal-sized slices, so each slice has a 1/6 probability of showing up.
I guess that we want to find the expected value in one spin:
number 1: wins $1
number 2: wins $3
number 3: wins $5
number 4: wins $7
number 5: losses $8
number 6: loses $8
The expected value can be calculated as:
Ev = ∑xₙpₙ
where xₙ is the event and pₙ is the probability.
We know that the probability for all the events is 1/6, so we have:
Ev = ($1 + $3 + $5 + $7 - $8 - $8)*(1/6) = $0
So the expected value of this game is $0, wich implies that is a fair game.
Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
You plug in $67 for y because you need to find out what week you'll have $67 dollars in the account.
I wish I could say it to you but I don't know how to plan it