Given my current rate = $129.00 per month.
Savings of 15% over your prices.
Therefore, saving = 15% of $129.00 = 0.15 × 129.00 =$19.35.
Adjusted rate = current rate - saving = 129 - 19.35 = $109.65
Therefore, We can rewrite above expression as :
My current rate is $129.00<u> </u><u>per month</u>." Representative: "We will match any competitive offer. Your adjusted rate will be <u>109.65 </u>dollars per month."
Answer:
The probability that they are both male is 0.424 (3 d.p.)
Step-by-step explanation:
The first step is to find the probability of the first selection being male. This is calculated as number of male mice divided by total number of mice in the litter
Prob (1st male) = 8 ÷ 12 = 0.667
Next is to find the probability of the second selection also being male. Note that the question states that the first mice was selected without replacement. This means the first mouse taken results in a reduction in both the number of male mice and total number of mice in the litter.
Prob (2nd male) = (8 - 1) ÷ (12 - 1) = 7/11 = 0.636
Therefore,
Prob (1st male & 2nd male) = 0.667 × 0.636 = 0.424
Answer:
25 Students attended and 50 teachers and their family members attended
Step-by-step explanation:
50x30=1500
25x12=300
1500+300=1800
Hope this helped :)
Answer:
3S - F
Step-by-step explanation:
Let Flour be represented with F
Sugar be represented with S
3S = F
3S - F = 0