Answer: the value of x is 8, the measure of angle A is 42, angles A and B are same side interior angles.
Step-by-step explanation:
Answer:
16
Step-by-step explanation:
1+4+6+5
Find slope: (-4-8)/(-4+2) = -12/-2 = 6
Y = 6x + b
Plug in a point
8 = 6(-2) + b, b = 20
Equation: y = 6x + 20
- The 20th percentile represent the temperature value which is less than or equal to the 20% of the temperature values in the distribution.
- The 20th percentile temperature is 36.5°C which is Mr. Whitney's temperature.
- The mean temperature value in °Fahrenheit is 98.249°F
- The standard deviation value of temperature in °F is 32.734°F
The 20th percentile represents the score at which less than or equal to 20% of the scores in a distribution may be found. This is the score at which less than or equal to 20% of the temperature values in the distribution may be found.
Mr. Whitney's temperature :
20th percentile ;
20% of (n)
Where n = count of temperature values = 130
20% × 130 = 26th term
The 26th falls in 36.5 temperature value.
The mean temperature reading in degree Fahrenheit :
°F = (9/5)°C + 32
Mean in °C = 36.805
°F = (9/5) × 36.805 + 32
°F = 66.249 + 32
= 98.249°F
The standard deviation of temperature reading in degree Fahrenheit :
°F = (9/5)°C + 32
Standard deviation in °C = 0.408
°F = (9/5) × 0.408 + 32
°F = 0.7344 + 32
= 32.7344°F
Learn more :
brainly.com/question/15528814
brainly.com/question/14421716
<h3>Option D</h3><h3>The expression can be used to find the price of a $400 telescope after a 32% markup is: 400 + 400 (0.32 )</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Price of telescope = $ 400
Mark up = 32 %
To find: Cost after mark up
The formula used is:
<h3>Cost after mark up = Price of telescope + 32 % of Price of telescope</h3>
Therefore,
Cost after mark up = 400 + 32 % of 400

Thus cost after mark up is $ 528 and expression is 400 + 400 (0.32 )