answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
10

There is 1 in. of water in a pool. The water level is increasing at 0.75 in./min . Which linear equation represents the total de

pth of the water, in inches, after x minutes?
A. 1+y=0.75x

B. y=0.75x+1

C. y=0.75x

D. x=0.75y
Mathematics
2 answers:
Alex2 years ago
8 0

Answer:

B. y=0.75x+1

Step-by-step explanation:

Initial level of pool, y_i=1 \ inch.

The rate of increase in level of water, \dfrac{dy}{dt}=0.75\ inch/min.

Now, to find relation between depth  and time .

From above equation, dy=0.75\ dt.

Now at time = 0 min depth is 1 inch and at any time t=x min and depth=y inch.

Therefore, \int\limits^y_1 \, dy=0.75\int\limits^x_0 \, dt.

Integrating both sides,

We get y|_1^y=0.75\ t|_0^x

y-1=0.75x

y=0.75x+1

Therefore , correct answer is B.

Hence, it is the required solution.

yan [13]2 years ago
4 0
I think it is B. y=0.75x+1. I think that 1 in. of water in a pool is the y-intercept.
You might be interested in
Adam is working two summer jobs, making $9 per hour washing cars and $8 per hour walking dogs. Last week Adam earned a total of
Phantasy [73]

Answer:

Washing cars= 4 hours

Walking dogs= 10 hours

Step-by-step explanation:

You want to start by creating equations. So one thing we know is that he makes $9 an hour washing cars(x) and $8 walking dogs(y).

$9x+$8y=$116

The second Equation is based off of the hours worked. We know that he worked 6 hours more walking the dogs than he did washing cars, so we can take x(being the washing hours) and add 6 to it to equal y (the number of dog hours).

y=x+6

Now You plug what y equals into the first equation to solve for x.

9x+8(x+6)=116     Next distribute the 8 to each term.

9x+8(x)+8(6)=116

9x+8x+48=116     Add the like terms together (9x+8x)

17x+48=116         Subtract the 48 from both sides

     -48  -48

17x=68             Now divide by 17 on both sides.

______

17    17

x=4                 Finally we can take x and plug it back in to one of the equations in order to solve for y. I'm going to choose the second equation.

y=(4)+6

y=10

8 0
2 years ago
Which congruence theorem can be used to prove △BDA ≅ △DBC? Triangles B D A and D B C share side D B. Angles C B D and A D B are
Tomtit [17]

Answer:

A. Hypotenuse-leg (HL) congruence.

HL, when you have 2 right triangles and their hypotenuses are congruent you are able to say HL

Step-by-step explanation:

We know that the hypotenuse-leg theorem states that if the hypotenuse and one leg of a right triangle are congruent to hypotenuse and corresponding leg of another right triangle, then the triangles are congruent.  

hypotenuse(AB) of △BDA equals to hypotenuse (CD) of △DBC.  

BDA and DBC share a common side DB.

Using Pythagorean theorem we will get,

CD^{2}=DB^{2}+BC^{2}...(1)  \\\\AB^{2}=DB^{2}+AD^{2}...(2)

We have been given that CD=AB, Upon using this information we will get,

DB^{2}+BC^{2}=DB^{2}+AD^{2}

Upon subtracting DB^{2} from both sides of our equation we will get,

BC^{2}=AD^{2}\\\\BC=AD

<h3>Therefore, by HL congruence △BDA ≅ △DBC.</h3>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 4 square root of 81 to the fifth power in exponential form
creativ13 [48]

Answer:

B is the answer.

Step-by-step explanation:

x^{\frac{m}{n} }  = \sqrt[n]{x^{m} }  

\sqrt[4]{81^{5} } =  81^{\frac{5}{4} }

5 0
2 years ago
While vacationing, Rosalie sees a mountain and its reflection on the still water of a lake. She draws the mountain and its refle
Greeley [361]

Answer:

I would say (2,-9) is her projection

6 0
2 years ago
Estimate the product 8.1 x 4.2
Korvikt [17]
Round 8.1 down to 8
Round 4.2 down to 4

8(4)= 32

The estimated product is 32.
Hope this helps!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • If Bert had 3 cents more he would have twice as much as Georgia. If he had 4 cents less, he would have the same amount.
    11·1 answer
  • Mr. Young has a piece of rope. He uses 1/4 of it to tie some boxes together. He then uses 5/9 of the remainder to make a jump ro
    5·1 answer
  • Jessica has 48 coins, some of them are nickels and some are dimes. How many of each does she have if she has $3.25 total?
    15·2 answers
  • You simultaneously flip a pair of fair coins. Your friend gives you one dollar if both coins come up heads. You repeat this ten
    6·1 answer
  • A desert has both fruit and yoghurt inside.Altogether the mass of the fruit and yoghurt is 175g. The ratio of the mass of fruit
    12·1 answer
  • The kitchen assistant is helping the chef to serve soup. The chef made 3 pots of soup and the assistant is putting 1/16 cups of
    8·1 answer
  • Find the nth term of this sequences<br> 20,18,16,14
    12·2 answers
  • the dot plot above identifies the number of pets living with each of 20 families in an apartment building .what fraction of fami
    7·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • YOU DONT HAVE TO DO ALL IF YOU DONT WANT TO JUST DO WHAT YOU CAN
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!