Thicknesses at different point are: <span>41, 38, 36, 29, 34, 44, 46, 43, 35, 40
In increasing order: 29, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 43, 44, 46
Median = (38+40)/2 = 39m</span>
Median thickness is 39m
Answer:
$11.25 intrest
Step-by-step explanation:
the amount times the months divided by 12 times the percent gives you the intrest
This is the concept of sinusoidal, to solve the question we proceed as follows;
Using the formula;
g(t)=offset+A*sin[(2πt)/T+Delay]
From sinusoidal theory, the time from trough to crest is normally half the period of the wave form. Such that T=2.5
The pick magnitude is given by:
Trough-Crest=
2.1-1.5=0.6 m
amplitude=1/2(Trough-Crest)
=1/2*0.6
=0.3
The offset to the center of the circle is 0.3+1.5=1.8
Since the delay is at -π/2 the wave will start at the trough at [time,t=0]
substituting the above in our formula we get:
g(t)=1.8+(0.3)sin[(2*π*t)/2.5]-π/2]
g(t)=1.8+0.3sin[(0.8πt)/T-π/2]
Answer:
Question 13: For age groups y=1 and y=1.3 response is 8 microseconds.
Question 14: The club was making a loss between 11.28 and 4.88 years.
Step-by-step explanation:
Question 13:
The age group y for which the response rate R is 8 microseconds is given by the solution of the equation

We graph this equation and find the solutions to be

Since only positive solutions for y are valid in the real world we take only those.
Thus only for age groups y=1 and y=1.3 the response is 8 microseconds.
Question 14:
The footbal club is making a loss when 
Or

We graph this inequality and find the solutions to be
and 
Since in the real world only positive values for t are valid, we take the the second solution to be true.
Thus the club was making a loss in years 
Answer:
The possible way for the initiative to accomplish its goal without exceeding its budget is use 12.5 hectares for planting trees and 12.5 hectares by purchasing land.
Step-by-step explanation:
Let the variable <em>X</em> represent the amount of land used for planting trees and <em>Y</em> represent the amount of land purchased.
The goal of the environmental initiative is to save at least 25 million hectares of rain forest.
That is:
<em>X</em> + <em>Y</em> = 25....(i)
Now it is provided that:
- The cost of planting trees is $ 400 per hectare.
- The cost of purchasing land is $ 260 per hectare.
- The initiative has a budget of $8,250 million.
Using the above data it can be said that:
400<em>X</em> + 260<em>Y</em> = 8250....(ii)
Solve equations (i) and (ii) simultaneously.
![\ \ \ \ x+y=25]\times 260\\400x+260y=8250\\\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\\\\\Rightarrow\\\\260x+260y=6500\\400x+260y=8250\\(-)\_\_\_\_\_\ (-)\_\_\_\_(-)\_\_\_\\\\\Rightarrow\\\\-140x=-1750\\\\x=\frac{1750}{140}\\\\x=12.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%20%5C%20%5C%20%5C%20x%2By%3D25%5D%5Ctimes%20260%5C%5C400x%2B260y%3D8250%5C%5C%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C%5C%5C%5C%5CRightarrow%5C%5C%5C%5C260x%2B260y%3D6500%5C%5C400x%2B260y%3D8250%5C%5C%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C%20%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C_%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C%5C%5C%5C%5CRightarrow%5C%5C%5C%5C-140x%3D-1750%5C%5C%5C%5Cx%3D%5Cfrac%7B1750%7D%7B140%7D%5C%5C%5C%5Cx%3D12.5)
Then the value of <em>y</em> is:

Thus, the possible way for the initiative to accomplish its goal without exceeding its budget is use 12.5 hectares for planting trees and 12.5 hectares for purchasing land.