Please express those fractions properly: 3/4, 7/8.
Let g be the # of gallons the tank could hold when full.
Then (3/4)n + 5 = (7/8)n.
solving for n: Mult all 3 terms by the LCD (8): 6n + 5(8) = 7n.
Then n=5(8) = 40 (gallons). The tank would hold 40 gallons of water were it full.
Answer:
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Step-by-step explanation:
Confidence interval can be defined as a range of values so defined that there is a specified probability that the value of a parameter lies within it.
The confidence interval of a statistical data can be written as.
x+/-zr/√n
Given that;
Mean x = $393.50
Standard deviation r = $50.30
Number of samples n = 25
Confidence interval = 95%
z value(at 95% confidence) = 1.96
Substituting the values we have;
$393.50+/-1.96($50.30/√25)
$393.50+/-1.96($10.06)
$393.50+/-$19.7176
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Answer:
(7, 64.33)
Step-by-step explanation:
For a woman suspect whose shoe size was found at the crime scene, the equation which can be used to predict the estimated height is given as:

(a)Let x=7
Then: y =1.19(7)+56=64.33
An ordered pair that is a solution to the function is (7, 64.33)
(b) The estimated height of a woman who is of shoe size 7 is 64,33 inches.
Answer: $135
Step-by-step explanation: 48% of $355 would be 170 so therefore the $135 would be the cheaper penalty