Explanation:
This is an easy way for a manager to make an effective decision to carry out a capital budget project by analyzing a company's inflows and outflows from a period and determining what is the rate of resources and what are the aggregate risks for realization. investment that brings a positive return consistent with organizational objectives.
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Hello. You forgot to provide the answer options. The options are:
"A) value of all goods and services produced in the economy this year B) This years prices C) value of all foods and services produced in the economy this year D) the base year's prices E) bought by consumers"
Answer:
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Explanation:
GDP deflator is an economic term that means "implicit price deflator". This term is defined as the price measure for any and all goods and services produced within the country, in the year in question. GDP, in turn, is directly related to this, since it represents the monetary value that each of these goods and services produced during that same year.
The GDP deflator is directly related to the CPI, which is another economic term intended to represent the consumer price index. Through the CPI, the GDP deflator is able to measure the inflation or deflation that occurred in the national economic sector for a given year.
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Consumer protection is the movement to protect the valid interests of consumers and is a major force in small business today
Answer:
It is departmentalized in a functional way
Explanation:
Functional departmentalization is the type of organizational structure based on common job functions. In Mitchell's case all similar jobs, like legal or marketing, are grouped in one place or on the same floor. This type of organization provides space for further employee's specialization by putting staff in places where their skills can further develop.