<span>There are a number of ways
to express concentration of a solution. This includes molality. Molality is
expressed as the number of moles of solute per mass of the solvent. We calculate as follows:
0.200 mol I2 / kg CCl4 ( .750 kg CCl4 ) ( 253.809 g I2 / mol I2) = 38.07 g I2 needed
Hope this helps.
</span>
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
Answer:
Molarity is 0.04M
Explanation:
First of all, let's determinate the moles of aspirin in that sample
Mass / Molar mass = Moles
360 mg = 0.360 g
0.360 g / 180 g/m = 0.002 moles
This moles that are included in 200 mL of solution, are also in 50 mL.
So molarity is mol/L
50 mL = 0.05 L
0.002 m / 0.05 L = 0.04M