Answer:
44J
Explanation:
Given parameters:
Mass of rock = 0.22kg
Initial velocity = 20m/s
Distance moved = 10m
Unknown:
Initial kinetic energy of the rock = ?
Solution:
To solve this problem, we need to understand that kinetic energy is the energy due to the motion of a body.
It is mathematically expressed as;
Kinetic energy =
m v²
m is the mass
v is the velocity
Kinetic energy =
x 0.22 x 20² = 44J
Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
The random variable in this experiment is a Continuous random variable.
Option D
<u>Explanation</u>:
The continuous random variable is random variable where the data can take infinite variables. For example random variable is taken for measuring "speed of automobiles" on the highways. The radar instrument depicts time taken by automobile in particular what speed. They are the generalization of discrete random variables not the real numbers as a random data is created. It gives infinite sets of all possible outcomes. It is obvious that outcomes of the instrument depend on some "physical variables" those are not predictable as depends on the situation.