Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.
A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen