Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer:
1. observations
2. hypothesis
3. experimentation
Explanation:
Observations are made, Hypothesies are formed from observations, and experimnets help alter and comfirm hypothesis.
<span>At standard temperature and pressure 22.4 l of an ideal gas would contain 1 mole. in order to find the change in moles we must look at the ideal gas law PV=nRT where P=Pressure V=volume n=Moles R= Gas constant T= Temperature. To simplify this equation we will be using the gas constant at .08206 L-atm/mol-K. We must first convert 100c to k which is 373.15. Then we can plug the values into our equation which gives us (2atm)(14.5 l)=(n)(.08206 L-atm/mol-K)(373.15). After some basic algebra we get the moles to equal roughly .95 which is .05 moles less than our original system.</span>
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
(a) A strong acid
Explanation:
We have given the pH of the solution is 2.46
pH=2.46
So the concentration of 
solution having H+ concentration more than
is acidic
Since in the given solution, H+ concentration is 0.00346 M which is more than 10^{-7}[/tex] so this is an acidic solution
Note-The concentration of
decide the behavior of the solution that is, it is acidic or basic