answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
2 years ago
7

The amount of tax for each camera is $5.25 and the tax rate is 6%. Explain how the equation: (Original Cost)(Percent) = Tax Amou

nt is adjusted to solve for the original cost.
Mathematics
2 answers:
Mekhanik [1.2K]2 years ago
8 0

Answer:

The equation is adjusted by dividing the tax amount by the percent to find the original cost. Dividing by the percent is the inverse operation of multiplying by percent.

Step-by-step explanation:

Degger [83]2 years ago
3 0

x(1.06)=5.25

The reason it is 1.06 is because it is the original cost plus tax. You can divide each side by 1.06 to get x roughly equals 4.95.

So $4.95 is roughly what the camera costs rounded to the nearest cent.

You might be interested in
Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 518 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the
Alja [10]

Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for <em>$18</em>

Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for <em>$9.50</em>

Let <u>x</u> represent the granola bars

Let <u>y</u> represent the yogurt

10x + 6y = 18 << ( Divide both sides by 2 )

The second equation is 5x + 4y = 9.50. Now subtract the two equations.

5x + 4y = 9.50

-5x - 3y = -9

         y = $.50

5x + 3(.50) = 9

5x + 1.50 = 9

5x = 7.5

  x = $1.50

I hope this answered your question  

Please remember to rate my answer and comment bellow if you have any questions

4 0
1 year ago
A basket of 40 pairs of pliers at a discount hardware store includes 5 pairs of 6-inch pliers. A second basket contains 20 hamme
Kryger [21]
First, add all the numbers together, which is 68. Then divided 100 by 68, which gives you the number 1.47, and that's your answer.
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Polygon ABCD goes through a sequence of rigid transformations to form polygon A′B′C′D′. The sequence of transformations involved
spin [16.1K]
Refer to the diagram below

The shape ABCD first is reflected on the mirror line y = x

Then it is reflected again on the y-axis [equation of the line is x = 0]

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ava bought some pens for $ 2 each and some pencils for $ 1 each. She bought 3 more pens than pencils and spent a total of $ 12.
Rudiy27

Answer:

Step-by-step explanation:

price of 1 pen= $ 2

price of 1 pencil= $1

total money spent= $12

Let the number of pen be a and number of pencil be b.

 2 a + b = 12   ----------------Equation 1

We have, she bought 3 more pens than pencils

  a - b = 3   ------------------  Equation 2

 Equation 1 +Equation 2,  

   2 a + b +  a - b = 12 + 3

                     3a = 15

                     a = 5

 Substituting in  equation

           5 - b = 3

               b = 2

 Number pencils Ava bought = 2

5 0
1 year ago
At middle Avenue school, 1/30 of the students are on track team. The track coach offered to buy pizza or subs for everyone on th
atroni [7]
3/5 of the students ate pizza
4 0
1 year ago
Other questions:
  • The yearbook committee polled 80 randomly selected students from a class of 320 ninth graders to see if they would be willing to
    13·2 answers
  • Manny says that the diagram shows a centroid. Is he correct? Why or why not? no, because the centroid is where the altitudes mee
    5·2 answers
  • By what factor does the intensity increase for each whole number increase in the Richter scale? Use your understanding of logari
    14·2 answers
  • Tony made 14 L of lemonade for a party. His guests drank 9,500mL, start of the lemonade.
    12·2 answers
  • If a seventh grader gets closer to the record-setting jump, then the seventh graders earn 100 points. If not, the eighth graders
    6·2 answers
  • Tony’s class needs more than $500 for the school dance. So far, they have raised $200. They plan to have a car wash, charging $8
    5·2 answers
  • 261, 256, 251, ...<br> Find the 46th term
    14·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • Which of the exponential growth functions has a multiplicative rate of change of 4? A 2-column table has 4 rows. The first colum
    15·2 answers
  • Christopher bought a new watch at the store when they were having a 30% off sale.If the regular price of the watch was $48, how
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!