Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
Answer:
...1
...2
Explanation:
The ternary constant is given by the following equation:
The symbol XiXi, where XX is an extensive property of a homogeneous mixture and the subscript ii identifies a constituent species of the mixture, denotes the partial molar quantity of species ii defined by
![M_{i} = [\frac{d(nM)}{dn_{i} }]_{P,t,n,j}](https://tex.z-dn.net/?f=M_%7Bi%7D%20%20%3D%20%5B%5Cfrac%7Bd%28nM%29%7D%7Bdn_%7Bi%7D%20%7D%5D_%7BP%2Ct%2Cn%2Cj%7D)
This is the rate at which property X changes with the amount of species i added to the mixture as the temperature, the pressure, and the amounts of all other species are kept constant. A partial molar quantity is an intensive state function. Its value depends on the temperature, pressure, and composition of the mixture.
In a multi phase system (in this case, a ternary system), the components resolved give:

and 