answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
1 year ago
14

A group of neighborhood children have a lemonade stand. They spend $5 on supplies. The function graphed shows the earnings they

make from selling x cups of lemonade.
What is the meaning of each key feature of the graph?

Drag the answer into the box to match each item.
Mathematics
1 answer:
Elanso [62]1 year ago
7 0

Hey!


Your answer would be:


x-intercept: The number of cups of lemonade that must be sold to break even.

y-intercept: Money spent before the sale of the first cup of lemonade.


Took the test <3

You might be interested in
Which of the following statements must be true in order for the line represented by the equation y = mx + b to have a negative x
inn [45]
First option: <span>The signs of the values of m and b are the same.</span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nick bought a pair of glasses for $200. He later saw the same glasses advertised for 20% less than what he originally paid. What
djyliett [7]
$160

.20 * 200= 40

200-40=160
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Isiah just accepted a job that pays an annual salary of $48,800 and was promised a 7.75% raise per year for the next five years
e-lub [12.9K]

Answer:

Umm higher than the salary

6 0
2 years ago
Frank has three times as many dollars as Deandra, and Charlie has 20 more dollars than Frank. If Charlie has $65, how much money
My name is Ann [436]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Let Frank be f

Deandra be d and

Charlie be c

f = 3d ......(i)

c=$20+f.....(ii)

c=$65........(iii)

Equate (ii) and (iii)

$20+f = $65

f = $45.......(iv)

Equate (i) and (iv)

3d = $45

d = $15

Deandra has $15.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Factor 125x9 + 64. (5x3 – 4)(25x6 + 20x3 + 16) (5x3 – 4)(25x3 + 20x3 + 16) (5x3 + 4)(25x6 – 20x3 + 16) (5x3 + 4)(25x3 – 20x3 + 1
SSSSS [86.1K]
(5x^3 + 4)(25x^6 - 20x3 +16)  remember factoring the cubes?
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • Rectangle ABCD is symmetric with respect to y-axis. Points A and B belong to the parabola y=x2. Points C and D are on the parab
    5·1 answer
  • Mrs. Patil bought 4 packs of pencils for her class. Then she bought 3 more packs of pencils. There are 12 pencils in a pack. How
    13·2 answers
  • Jorge and Mary are both filling cups with fruit punch in preparation for a party. After 3 minutes, Jorge had 53 cups left to be
    11·2 answers
  • Sanjeet paid $32.85 for a file and 3 identical pens.Leon paid $83.50 for 2 such files and 8 such pens.Find the cost of 1 pen.
    5·1 answer
  • The equation 3w + 4j = 39 is used to determine the number of water bottles w and the number of juice bottles j that can be bough
    11·2 answers
  • A parcel delivery company delivered 103,000 packages last year, when its average employment was 84 drivers. This year the firm h
    5·1 answer
  • The distribution of the number of siblings for students at a large high school is skewed to the right with mean 1.8 siblings and
    12·1 answer
  • The scatter chart below displays the residuals verses the dependent variable, x. Which of the following conclusions can be drawn
    6·1 answer
  • Use the hundredth grids below to answer the questions. The first two hundredth grids show Sophia's work. The second two hundredt
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!