Answer:
The of depression between the cliff and the boat is 48.74 degrees.
Step-by-step explanation:
We have,
Height of the cliff is 200 foot
Distance of boat from the cliff is 175 feet
It is required to find the angle of depression between the cliff and the boat.
Here, 200 foot is perpendicular distance and 175 is base.
Using trigonometry :

So, the of depression between the cliff and the boat is 48.74 degrees.
Answer:
6 2/3 mL
Step-by-step explanation:
Multiply thru by 100 to get:
1000 + 60x = 30*40 + 30x
30x = 200
x = 6 2/3 mL (amt. of 60% solution needed in the mixture)
Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Theorem 1:</u> The height of right triangle drawn from the right angle to the hypotenuse divides the hypotenuse into two segments. The length of the altitude is the geometric mean of these two segments. Hence,

<u>Theorem 2:</u> In a right triangle, the altitude drawn from the right angle to the hypotenuse divides the hypotenuse into two segments. The length of each leg of the right triangle is the geometric mean of the lengths of the hypotenuse and the segment of the hypotenuse that is adjacent to the leg.
Thus,

Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.