Answer:
27m
Step-by-step explanation:
It's the Pythagorean Theorem.
20^2+18^2=c^2
400+324=c^2
724=c^2
take the square root of both sides
26.9m=c
to the nearest meter = 27
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is 95.44% .
<u>Step-by-step explanation:</u>
Step 1: Sketch the curve.
The probability that 2.5<X<3.5 is equal to the blue area under the curve.
Step 2:
Since μ=3 and σ=0.25 we have:
P ( 2.5 < X < 3.5 ) =P ( 2.5−3 < X−μ < 3.5−3 )
⇒ P ( (2.5−3)/0.25 < (X−μ)/σ < (3.5−3)/0.25)
Since, Z = (x−μ)/σ , (2.5−3)/0.25 = −2 and (3.5−3)/0.25 = 2 we have:
P ( 2.5<X<3.5 )=P ( −2<Z<2 )
Step 3: Use the standard normal table to conclude that:
P ( −2<Z<2 )=0.9544
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is
% .
The sum of a number b and 3 is greater than 8 and less than
12
<span>=> b + 3 < 8
=> b + 3 > 12
</span>
<span>Now,
let’s combine this into an expression:
=> 8 < b+3 < 12
=> (8 - 3) < b < (12 - 3)
=> 5 < b < 9
Thus, the answer in the given situation is 9 because 9 is greater than 8 but
less than 12.
</span>
If he drains 1/8 of a gallon in 1/2, the amount he will drain in one hour is twice as much as 1/8.
Mateo will drain 2/8 (simplified: 1/4) of a gallon in one hour.